Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Bir Sonraki Yazı
  • Bir Önceki Yazı

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Konut ve işyerlerinde zaman zaman çeşitli nedenlerle ısınma sorunları meydana gelmektedir. Bu sorunlar kimi zaman kombi arızasından, kimi zaman da peteklerde meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Geleneksel yöntemlerle petek temizliği yapan firmalardan alınan hizmetle de sorunun tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bunun için son teknolojilerle hizmet veren firmalardan destek alınmalıdır. Bu firmalar peteklerdeki sorunları zarar vermeden gidermektedir. Profesyonel firmalar tarafından petek temizliği nasıl yapılır? Öncelikle uzman personel peteklerdeki sorunu tespit edebilmek için detaylı bir inceleme yapar. Sonrasında petek yıkama makineleri aracılığı ile temizlik işlemine başlanır. Bu işlemde radyatörlerin içinde oluşan kireçler ve biriken tortular temizlenir. Geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işlemlerinde bu tortular açılır ancak bu maddeler peteğin alt kısımlarında toplanır. Bu da peteğin tekrar tıkanmasına neden olur. Oysa özel olarak geliştirilen kimyasallarla temizlik hizmeti veren uzman ekipler, oluşan tortu ve kireçleri sistemden dışarı atar. Bu sayede temizlik hizmeti çok daha sağlıklı ve kalıcı olur.

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Petek temizliğinden önce sistemde bulunan su tamamen boşaltılır. Sonrasında da özel kimyasal doldurulur. Bu kimyasal tortu ve kireci tamamen söküp atmaktadır. Isınma sorunu bu temizliğin ardından tamamen ortadan kalkmaktadır. Isınma sorunu kalorifer sistemindeki havadan da olabilmektedir. Bu havanın sistemden atılması gerekir. Uzman ekipler kontrole geldiğinde sorunun içeride bulunan havadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit eder. Peki, peteklerin havası nasıl alınır? Kalorifer sistemine yüksek basınçlı su pompalayan ekipler, bu havanın dışarı atılmasını sağlar. Sonrasında da sisteme su basılır. Bu sayede de ısınma sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Peteklerin havasını alma işleminde mahalle arasında hizmet veren tesisatçılardan yardım istendiğinde, genellikle radyatörlerden işlem yapar. Bu doğru bir işlem olsa da yetersizdir. Oysa uzman tesisatçılar modern cihazlar kullanmakta, bu sayede de en üst seviyede hizmet vermektedirler.

 

Petekler Isınmıyorsa Ne Yapılmalı?

 

Petekler ısınmıyorsa, ya da petekler az ısınıyorsa mutlaka bir uzmanın kontrol etmesi gerekir. Peteklerde meydana gelen ısınma sorunları, ısınmak için daha fazla enerji harcanacağı anlamına gelir. Bu da doğalgazla ısınan mekanların faturalarının daha da kabarması anlamına gelir. Diğer yakıtlarla ısınan konutlarda da yine fazla yakıt sarfiyatına neden olur. Bu da ısınmak için daha fazla para ödenmesi demektir. Peteklerde meydana gelen tüm şikayetlerde uzman kuruluşlardan destek alındığında, sorun kısa bir zaman içinde ortadan kaldırılmaktadır. Sudaki kireç nedeniyle peteklerde meydana gelen kireçlenmeler tıkanıklığa neden olur. Bu da sistem içindeki suyun dolamasını engeller. Sorun giderek kombide arızaları meydana getirir. Böyle sonuçlarla karşılaşmamak izin peteklerin en az iki yılda bir kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede ısınma sorunu yaşanmamış olur. Eğer peteklerin altı ısınmıyorsa, mutlaka kireçlenme sorununun meydana geldiği düşünülmelidir. Kireçler genellikle peteklerin alt kısımlarında birikir. Bu da alt kısmının soğuk kalmasına neden olur. Bu durumda uzman ekiplerden destek alınmalıdır. Profesyonel tesisatçılar, özel kimyasallarla petek temizliğini gerçekleştirmekte, tortu ve kireçleri sistemden dışarı atmaktadır. Bu sayede de peteklerin altı ısınmaya başlamaktadır.

 

Peteklerin Suyu Kontrol Edilmeli

 

Peteklerin suyu nasıl kontrol edilir? Öncelikle radyatör adı verilen peteklerin yan tarafında küçük bir su tahliye vidası vardır. Bu vida gevşetilerek peteğin içinden su çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Bunun yanında kombilerde basınç değerini gösteren bir saat vardır. Bu saatteki basınç değeri normalin altındaysa sistemde su az var demektir. Bu durumda kalorifer sistemine su doldurulması gerekir. Bu yapılmadığı takdirde ısınma sorunları meydana gelecektir. Petekler ısınmıyorsa ne yapmalıyım diyerek çözüm aradığınızda,ilk yapmanız gereken şey profesyonel destek veren firmalarla irtibata geçmektir. Bu firmaları en son teknolojilerle tasarlanan cihazlarla hizmet veren personeli, adresinize gelerek peteklerin kontrolünü yapar. Su basıncını, peteklerde tıkanma olup olmadığını inceler. Sorunu tespit ettikten sonra da modern cihazlarla kısa bir süre içinde ortadan kaldırır.

 

Profesyonel ekiplerden Destek Alınmalı

 

Peteklerin temizlenmesi profesyonellik gereken bir iştir. Temizlik işlemleri için eve gelen ekipler, tesisattaki suyu boşaltarak içeriye sıvı atıyor. Sonrasında da temizlik işlemini gerçekleştirdiklerini söyleyerek adresinizden ayrılıyor. Peki, kimyasalla birlikte açılan kireçler ya da tortular nereye gidiyor? Elbette peteklerin içinde kalıyor. Bu da yeniden ısınma sorunlarını beraberinde getiriyor. Normalde içeriye kimyasal konulduktan belli bir süre sonra sökülen kireçler ve tortuların peteklerin içinde alınması gerekiyor. Ayrıca kimyasal konulduktan belli bir süre sonra kombinin basıncı yükselmekte ve emniyet ventilinden su gelmeye başlar. Eğer böyle bir işlem meydana gelirse peteklere konulan kimyasal gerçek temizleme kimyasalıdır. Bu kimyasalla birlikte petekler tamamen temizlenmekte, üstelik tortu ve kireçler dışarı atıldığı için de tekrar tıkanıklık sorunu meydana gelmemektedir. Peki, petekler nasıl tıkanır? Şebeke sularında belli bir oranda kireç bulunmaktadır. Bu kireçler Suyun ısınıp soğumasıyla açığa çıkmakta, peteklerin içini tıkamaktadır. O zaman da tıkanıklık ve beraberinde ısınma sorunu meydana gelmektedir. Peteklerin ısınmadığını anladığınızda, tesisatta tıkanıklık meydana gelmiş demektir. Bu da uman ekipler tarafından kolaylıkla ortadan kaldırılır.

 

Petekler Kimyasallarla Temizlenir

 

Petekler nasıl temizlenir? Gelişmiş teknolojilerle tasarlanan modern cihazlar ve kimyasallarla kolaylıkla temizlenebilmektedir. Bu nedenle de bu işi layıkıyla yerine getiren kurumlardan hizmet alınması gerekir. Bu kurumlar koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesine göre hareket etmekte, meydana gelen sorun tamamen ortadan kalkmadan, peteklerin içi tam olarak açılmadan adresinizden gitmemektedir. Peki, petekler nasıl açılır? Tesisattaki su boşaltıldıktan sonra içine kimyasal atılır. Bu kimyasal kireci tamamen söker. Sonrasında da tesisattan dışarı atılır. Peteklerden hava alma yöntemleri nasıldır? Peteklerdeki havayı alma yöntemlerinin başında purjör anahtarı adı verilen bir alet kullanılır. Bu anahtar düz tornavida ile saat yönünün tersine çevrilir. Bu sayede petekteki hava dışarı atılır. Açılan bölümden su yerine hava çıkıyorsa, tesisata hava var demektir. Radyatörden su geliyorsa hava yok demektir. Peteklerdeki havayı almanın en pratik yolu budur.

 

/ Petek Temizliği

Comments

No comment yet.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Bir Sonraki Yazı
  • Bir Önceki Yazı
WhatsApp chat