Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

  • Bir Sonraki Yazı
  • Bir Önceki Yazı

Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

Su Kaçağı Nasıl Önlenir?

 

Konutlarda ve işlerlerinde meydana gelen su kaçakları sıkıntıdır. Binalardaki su kaçağı nasıl önlenir diye araştırıp çözüm önerileri bulmaya çalışıldığında, genellikle özel olarak geliştirilmiş kimyasalların kullanıldığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ancak kullanılan bu kimyasallar sağlığa zararlı değildir. Ayrıca bu kimyasalların kurumsal tesisat firmalarında bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Su kaçağını önlemenin en basit kuralı, düzenli olarak kontrol ettirmektir. Temiz su tesisatlarında, kalorifer tesisatlarında, gider borularında su kaçağı meydana gelebilir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında ne yapılması gerekmektedir? Kalorifer ve sıhhi tesisatlarda tesisatın bitiminden sonra veya zamanla tesisatın eskimesi neticesinde su kaçaklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Kaçağın yerini bulmak, son derece zor ve masraflı bir iştir. Özellikle geleneksel yöntemlerde duvarlar kırılır yerlerdeki seramikler kaldırılır. Bütün bu zahmetlere katlanmadan, tesisatlardaki su kaçağını önlemek için özel bir kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu kimyasal madde ile sorun kolayca ortadan kaldırılmaktadır. Bu kimyasal malzemeler Avrupa’da uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde de kurumsal firmalar tarafından uygulanmakta ve su kaçakları ortadan kaldırılmaktadır. Bu kimyasallar siyah-galvaniz demir borular, plastik borular, bakır borular gibi tüm borularda kullanılmaktadır.

 

Uzman Kuruluşlardan Destek Alınmalıdır

 

Su kaçağı nasıl önlenir sorusunun bir başka cevabı da kurumsal tesisat firmalarından alınan hizmetle önlenir olmaktadır. Su kaçağı meydana geldiğinde ilk yapılması gereken hemen altyapısı teknolojik cihazlarla geliştirilmiş firmaları aramak olmalıdır. Bu firmalar su kaçağı meydana geldiğinde gelişmiş teknolojilere sahip olan ekiplerini günün hangi saatinde olursa olsun yönlendirmektedir. Bu sayede su kaçağı nedeniyle yaşanan kabus sonlandırılmaktadır. Binalarda izli su kaçağı adı verilen su sızıntıları da meydana gelebilmektedir. En zor bulunan su kaçağı budur. Çünkü su sızıntılarında genellikle sızıntının görüldüğü yer kaçağın ana kaynağı değildir. Su, betonun en zayıf yerinden dışarı çıkar. Özellikle böyle bir sorun olduğunda geleneksel yöntemlerle hizmet veren tesisatçılardan destek almak son derece yanlıştır. Bu şekilde bir hizmet alındığında binanızda boşa kırma işlemi yapılabilir. Oysa kurumsal firmalar, akustik su kaçağı dinleme cihazı ile su sızıntısının görüldüğü yerden itibaren dinleme yapmaya başlar. Bu sayede su sızıntısının ana kaynağı noktasal bir şekilde tespit edilebilir. Su kaçağı olduğunda en iyi çözümü kurumsal firmalar sunmaktadır. Bilindiği gibi binalardaki su ihtiyacını karşılamak için döşenen tesisatlar, kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Soğuk sıcak ve atık su tesisatlarında zaman zaman bazı olumsuz etkenlerden dolayı sızıntılar meydana gelebilmektedir. Evlerdeki ya da işyerlerindeki temiz su tesisatı ya da atık su tesisatı sızıntısının nasıl önleneceği bilinmektedir. Ayrıca bu sorunun önlenmesi de tesisatın işleyiş amacına göre değişiklik göstermektedir.

 

Ek Yerleri Yüksek Basınca Maruz Kalmış Olabilir

 

Binalardaki su tesisatı sızıntısı soğuk su tesisatından kaynaklanıyorsa bunun en büyük nedeni tesisatın ek yerlerinin yüksek basınca maruz kalması olabilir. Sayaca basınç düşürücü vana takılarak bu sorunu önleyebilmek mümkündür. Bu vanayı da yine uzman kişilerin takması gerekmektedir. Uzman olmayan kişilerin yapacağı işlemlerde yine su kaçağının olması kaçınılmazdır. Atık su tesisatlarında meydana gelen su kaçaklarının da mutlaka tamiri gereklidir. Bunun için de özel olarak geliştirilmiş cihazlar kullanılır. Bu özel cihazlarla su kaçağı nasıl önlenir? Tamir etmekle önlenir. Ancak su kaçaklarının onarımı sırasında işlemi hiçbir yeri kırmadan hizmet verdiklerini söyleyenlere aldanmamak gereklidir. Çünkü su kaçağı tespit işleminde kırıp dökme yapılmasa da onarım konusunda bir ya da birkaç fayansın kırılması kaçınılmazdır. Özellikle demir borularda iki ek arasındaki bölümün kırılması gereklidir. Kırmadan onarım işlemi yeni tip banyolarda olmaktadır. Küvetlerde su kaçağı olduğunda yine kırma işleminin olması gerektiği bilinmelidir.

 

 

 

/ Genel

Comments

No comment yet.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Bir Sonraki Yazı
  • Bir Önceki Yazı
WhatsApp chat